Asset Publisher Asset Publisher

Tajemniczy głaz okazał się bardzo starym znajomym

17 września dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Lubuski Krajobraz Kulturowy oraz Nadleśnictwa Przytok odkopano i postawiono do pionu :-) pewien głaz

Kamień po raz pierwszy postawiono w czerwcu 1929 roku podczas dwudniowych obchodów związanych z 500-leciem posiadania przez miasto Grünberg nadodrzańskich lasów. Konsekracja kamienia była jednym z głównym elementów uroczystości jubileuszu. Niestety, zapewne już po wojnie głaz został przewrócony i zasypany i tak przeleżał w ziemi kilkadziesiąt lat.

Akcja odkopania kamienia i ponownego jego ustawienia trwała blisko dwie godziny. Niestety okazało się, że napisy zostały częściowo skute, zapewne w trakcie akcji zacierania niemieckich śladów na ziemiach pozyskanych przez Polskę po II wojnie światowej.

 

Pierwotna treść napisu brzmiała: 

Dankstein für Vater Tat

Mahnstein zur neuer Saat

500 Jahre Grünberger Oderwald

1429-1929

 

Kamień w podzięce za czyny ojców

Kamień pamiątkowy dla nowego siewu

500 lat zielonogórskiego Lasu Odrzańskiego

1429-1929

Pamiątkowy głaz to czerwono-brązowy granit skandynawski z żyłą kwarcową. Ma około 1,4 m wysokość, dolną średnicę ponad 1 metra i waży blisko 2 tony. Został znaleziony przy Altkesseler Strasse naprzeciwko cegielni Klopscha (obecnie Szosa Kisielińska, okolice LO nr IV). Kamień został obrobiony przez rzeźbiarza i mistrza kamieniarskiego Hugo Wetza z Grünbergu. Z kolei rysunek zamieszczony w publikacji wydanej z okazji obchodów jest autorstwa nauczyciela Austa. Napis został wykuty przez miejskiego urbanistę Ribbecka.

Literatura:

Festschrift zum Oderwald-Heimatfest am 22. und 23. Juni 1929. Feier des 500jährigen Besitzes des Grünberger Oderwaldes, Grünberg 1929.