Lista aktualności Lista aktualności

Ćwiczenia przeciwpożarowe

18 kwietnia 2015 roku na terenie Nadleśnictwa Przytok miały miejsce ćwiczenia przeciwpożarowe jednostek Straży Pożarnej, w których również uczestniczyli pracownicy Nadleśnictwa.

Ćwiczenia miały sprawdzić szybkość reagowania służb PSP i OSP w sytuacji powstania pożaru na terenie leśnym. W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki JRG1 i JRG2 w Zielonej Górze oraz OSP Stary Kisielin, Sucha, Ochla, Zawada, Racula, Zabór, Czerwieńsk, Przylep – łącznie ok. 100 osób.

Ćwiczenia polegały na zgłoszeniu pozorowanego pożaru w leśnictwie Przytok w oddz. 219d. Akcję rozpoczęto o godz. 0930 poprzez skierowanie zastępów straży, dojazdem pożarowym nr 8 w teren leśny, gdzie jednostki przystąpiły do działań gaśniczych. W trakcie ćwiczeń powstał drugi pożar lasu (również pozorowany) w oddz. 221, do którego została skierowana część sił i środków. W ćwiczeniach brał udział również samolot gaśniczy z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, który dokonał dwóch zrzutów wody ze środkiem pianotwórczym. Dodatkowym aspektem był udział pozoranta (ranna osoba znaleziona na terenie objętym pożarem). Ćwiczenia zakończyły się o godz. 1335. Głównym zamierzeniem ćwiczeń było sprawne działanie jednostek PSP, OSP oraz Lasów Państwowych na wypadek wystąpienia pożaru lasu w trudnym terenie leśnym.