Lista aktualności Lista aktualności

Warsztay dla nauczycieli. Reaktywacja!

Po przerwie wróciły warsztaty dla nauczycieli ze współpracujących z nadleśnictwem szkół.

Po kilkuletniej przerwie wróciliśmy do tradycji organizowania warsztatów dla nauczycieli biologii i przyrody ze szkół położonych na terenie naszego nadleśnictwa. Warsztaty to okazja do wymiany doświadczeń. Pokazujemy jak my „robimy” edukację, prezentujemy nowe trendy w „terenowym nauczaniu”, wskazujemy skąd czerpać materiały do prowadzenie zajęć. Nauczyciele natomiast informują nas o nowych wyzwanych w edukacji i oczekiwaniach jakim musimy sprostać aby jak najlepiej wpasować się w obowiązującą podstawę programową.

Nasze warsztaty miały charakter wyjazdowy. Pojechaliśmy do Ośrodka Edukacji Leśnej w Jeziorach Wysokich na terenie Nadleśnictwa Lubsko, gdzie przywitali nas gospodarze Ilona i Paweł Mrowińscy.

W pierwszej części warsztatów dokonaliśmy krótkiej analizy podstawy programowej i okazało się że odniesień do środowiska przyrodniczego, w tym środowiska leśnego, ekologii ekosystemów, biologii gatunków, zrównoważonego rozwoju jest bardzo dużo w tym dokumencie a to z kolei otwiera możliwości szeroko pojętej współpracy pomiędzy leśnikami i przedstawicielami edukacji.

Fot. M. Makowski

W dalszej części „rozegraliśmy” jedną partię gry Super surowiec, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczestników i co ważne uczestnicy potwierdzili jej przydatność do prowadzenia zajęć w szkołach.

Fot. M. Makowski

Ośrodek w Jeziorach słynie z sosen, a p. Paweł Mrowiński o lat wzbogaca kolekcję tych drzew w zlokalizowanym na terenie ośrodka ogrodzie dendrologicznym. Zobaczyliśmy nie tylko imponująca kolekcję sosnowych szyszek ale również wiele rzadkich okazów z liczącego blisko 115 gatunków rodzaju Pinus.

Fot. M. Makowski

Dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne warszaty.