Archiwum aktualności Archiwum aktualności

Powrót

Konferencja „Nadleśnictwo Przytok z dębem Napoleon w tle – historia, teraźniejszość, wyzwania” 6.11.2012 r.

Konferencja „Nadleśnictwo Przytok z dębem Napoleon w tle – historia, teraźniejszość, wyzwania” 6.11.2012 r.

6 listopada 2012 roku na terenie Nadleśnictwa Przytok, pod honorowym patronatem Dyrektora RDLP w Zielonej Górze, odbyła się kolejna z cyklu konferencji „Lasy zielonogórskie na przestrzeni wieków” organizowanych przez Polskie Towarzystwo Leśne pt. „Nadleśnictwo Przytok z dębem Napoleon w tle – historia, teraźniejszość, wyzwania”.

 
W spotkaniu wzięli udział między innymi: wielki przyjaciel leśników ksiądz biskup Adam Dyczkowski Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, naczelnicy wydziałów oraz pracownicy RDLP w Zielonej Górze oraz Nadleśniczowie Nadleśnictw z terenu RDLP, przedstawiciele władz samorządowych, szkół, straży pożarnej, policji, kół łowieckich, firm związanych z przemysłem drzewnym, oraz kierownik Zakładu Leśnego Miasta Zittau.
 
Część referatowa spotkania odbyła się w Sali widowiskowej Urzędu Gminy Zabór. 
 
Z okazji 20-lecia Nadleśnictwa Przytok Nadleśniczy przyjął podziękowania, gratulacje oraz życzenia od zaproszonych gości. 
 
      
 
Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wystąpień Pana Leszka Banacha Dyrektora RDLP w Zielonej Górze, Pana Macieja Taborskiego Nadleśniczego Nadleśnictwa Przytok oraz Pana Marka Maciantowicza dotyczących gospodarki leśnej oraz współpracy PGL LP z samorządami, warunków przyrodniczych oraz historii Nadleśnictwa Przytok i jego okolic.
 
 
 
Po części referatowej uczestnicy konferencji udali się na miejsce gdzie rósł spalony 15 listopada 2010 roku pomnik przyrody „Napoleon", najgrubszy dąb w Polsce (obwód na wysokości 1,30 m -10,52 m). 
Po krótkim przypomnieniu historii zniszczonego drzewa nastąpiło uroczyste posadzenie potomka „Napoleona" – sadzonki wyhodowanej  w arboretum w Stradomii (Nadleśnictwo Syców) ze zrzezów pobranych ze spalonego pomnika przyrody. Po modlitwie wygłoszonej z tej okazji przez księdza biskupa Adama Dyczkowskiego odsłonięto kamień pamiątkowy z historia spalonego dębu.
 
 
Na zakończenie, uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić jedną z winnic zlokalizowanych na terenie Gminy Zabór i zapoznać się z tradycjami winiarskimi okolic Zielonej Góry oraz zwiedzić zabytkowy park i pałac w Przytoku będący obecnie siedzibą Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii.